„Rast / Growth “
Tatjana Koraksić
Tatjana Koraksić (1963. Zemun), diplomirala 1986. godine na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, odsek grafičke komunikacije. Bavila se grafikom, animacijom i grafičkim dizajnom u Beogradu, Lisabonu i Los Anđelesu. Po povratku u Beograd 2010. godine, redovno izlaže u zemlji i inostranstvu. Slike i grafike se nalaze u javnim i privatnim kolekcijama. Živi i radi u Beogradu.
Samostalne izložbe:
2022. Izložba digitalnih grafika “Strukture” – Galerija Reflektor, Užice
2019. Izložba grafika “Seme, sejanje/Seed, seeding” – Galerija Srpskog kulturnog centra, Pula
2018. Izložba grafika “Seme, sejanje/Seed, seeding” – Centar za grafiku i vizuelna istraživanja FLU, Beograd
2015. Izložba grafika “Obale. Ovde je uvek toplo.” – Mala galerija ULUPUDS-a, Beograd
2014. Izložba crteža “Distractions / Razbibrige” – Mala galerija ULUPUDS-a, Beograd
2013. Izložba slika “Licem u lice” – Galerija moderne umetnosti, Smederevska Palanka
Izložba slika i crteža “Licem u lice” – Mali likIzložba slika “Facing” – Studio 26, Dom kulture Studentski grad
Izložba slika “Facing” – Galerija Centra za kulturu, Sopot
Grupne izložbe (izbor):
2024. 17. Međunarodni bijenale umetnosti minijature – Kulturni centar, Gornji Milanovac
Majska izložba grafike beogradskog kruga – Galerija Grafički kolektiv, Beograd
2023. Forma 25 – Bijenalna izložba UPIDIV-a
Majska izložba grafike beogradskog kruga – Galerija Grafički kolektiv, Beograd
2022. 4. Međunarodno bijenale radova na papiru – Muzej Kozare, Prijedor
2021. Majska izložba grafike beogradskog kruga – Galerija Grafički kolektiv, Beograd
2020. 52. Majska izložba ULUPUDS-a – Bioskop Balkan, Beograd
2017. Međunarodna izložba Ex Libris Il Bosco Stregato – Bosia, Italija
8.Međunarodna izložba Ex Libris biblioteka Bodio Lomnago – Bodio Lomnago, Italija
2016. Međunarodna izložba Imago Mundi, Savremeni umetnici Srbije – Luciano Benetton
Kolekcija, Italija
10. Ex YU konkurs za grafiku – Galerija ULUS, Beograd
Rekli su
„Rast“, kolaži Tatjane Koraksić
Serijom kolaža Rast Tanja Koraksić pravi vezu sa formalnom i tematskom celinom grafika „Seme / Sejanje“ koje je 2018. godine radila u kombinaciji linoreza i digitalne štampe. Posle šest godina „inkubacije“ ona je aktivirala sačuvane restlove – probne otiske, neupotrebljene delove i greške kao klice iz kojih su sada izrasla nova estetska „bića“ kolaža. Asocijacija na biće kao individualno postojanje i na organski razvoj je usmerena nazivima Seme, Sejanje, Rast ali se čita i iz jasne nefigurativne logike koja vlada kompozicijama. U grafikama dominiraju vibrantni ritmovi linija, semenolika raspršivanja tačkastih oblaka i dve boje koje ih primaju i povezuju kao voda i zemlja, dok u ovim kolažima vlada atmosfera koja podseća na unutrašnji razvoj aktiviranog semena. Na monohromatskim papirima zasićenim bojom kao u toploj sigurnosti jajeta, materice ili semena, vibriraju mogućnosti i pravci rasta nežnih bebi sistema sa naznakama još nerazvijenih delova i funkcija koje se blago pumpaju i pokreću. Ograničena bela polja kolaža sa različitim grafičkim paternima se približavaju, dodiruju, izrastaju u nešto što sigurno postaje mehanizam koji radi jer je unapred određen snažnim ’informacijskim kodom’ podsvesne umetničke vizije.
Tanjin umetnički opus karakteriše objektivacija unutrašnjeg imaginarijuma i konstruktivan šmek modernističkog duha definisan odnosom autora prema likovnim elementima istovremeno kao sredstvima ali i razlogom bavljenja stvaralačkim činom. I u ovoj grupi kolaža prepoznatljiva je ta vrsta likovnosti koju Tanja neguje kroz svoj grafički rad i dizajnerski pristup u svom čistom obliku, jaka grafička struktura i logika koja drži apstraktne prizore u konkretnoj narativnoj atmosferi.
Sa jedne strane kolaž je u istoriju umetnosti uveo Dadaizam iz čijeg duha je proizašao kao sredstvo za sabotažu konteksta i uzurpaciju i raskid sa komforno ustaljenim značenjima, građanskim/malograđanskim normativima i uopšte ’lepim’ reprezentativnim predstavama. A sa potpuno i radikalno druge strane on se koristi i u službi lepog kao čista formalno-estetska oganizacija likovnih elemenata. Između ta dva pola su različiti varijeteti individualnih načina komunikacije i gradnje značenja kolažnim postupcima. U analizi ovih radova može se izdvojiti par karakteristika koje definišu specifičnost Tanjinog pristupu kolažu. Što se tiče konteksta ona ostaje isključivo u polju svog rada i kolažira samo mateijale koje je sama stvarala. Ti odvojeni materijali nisu znakovi koji se razmeštaju u nove odnose već su gradivni elementi koji svojim kvalitetima doprinose formiranju novih predstava iz repertoara imaginarijuma. Metodologija koju primenjuje nije destrukcija logike konteksta, a ni igranje ’lepim’ formama, već nadovezivanje na svoj sopstveni izraz i crpljenje daljih mogućnosti postavljenih komponenti. Još jedna karakteristika koja ide u prilog homogenosti i stabilnosti Tanjinog stvaralačkog opusa je i sama vremenska distanca između grupe radova koji se oslanjaju jedni na druge – grafika iz 2018. i novonastalih kolaža. Vraćanje na sopstvenu stvaralačku tačku u prošlosti odraz je neometanog unutrašnjeg fokusa na kontinuum i rast instiktivnih formalnih težnji individualnog senzibiliteta.
Marija Radoš, istoričarka umetnosti
Tatjana Koraksić – Rast / Growth – kolaži
Izložba „Rast / Growth“ prikazuje kolekciju od deset kolaža u kojima Tatjana Koraksić istražuje transformativni potencijal jednostavnog materijala kao što je papir. U kontinuitetu, konceptualno i simbolično, sa svojom ranijom izložbom grafika Seme / Seed / Seeding, umetnica koristi odbačene probne grafičke otiske i odštampane matrice za rezanje linoleuma, kao umetnički medij i par makaza kao alat, obnavljajući i materijal i ideju u novom kontekstu. Crpeći inspiraciju iz svojih nedavnih putovanja po Japanu, Tatjanine monohromne kompozicije koje pulsiraju pokretom i životom odražavaju jednostavnu lepotu japanskog dizajna, suptilno upućujući na organske forme pronađene u prirodi, delikatne, tečne linije japanske kaligrafije i elegantni minimalizam japanske arhitekture i dizajna.
Istovremeno, gledajući Tatjaninu novu seriju radova, nemoguće je ne prisetiti se ikonskih isečaka Anrija Matisa. Slično kao i Matis, umetnica koristi isti alat da dočara svet u kome se figure i apstraktni oblici spajaju i međusobno deluju. Tatjanine forme kao da su uhvaćene u pokretu, kao da su zamrznute u energičnom plesu. Dok je Matis koristio gvaš i živopisne boje, Tatjana prihvata oštru monohromatsku paletu. Odluka da se ograniči šema boja ne umanjuje bogatstvo radova; umesto toga, stvara pojačan fokus na aktivni prostor definisan oblikom i linijom. Njeni kolaži su svedočanstvo moći minimalizma – kako se najjednostavniji materijali mogu transformisati u složen svet emocija i energije. Tatjanina upotreba makaza i kao alata i kao metafore govori o njenoj sposobnosti da odseče višak, ostavljajući samo suštinu pokreta i oblika. Istovremeno, umetnica deluje kao baštovan koji sređuje klice prethodno posejanog semena, stvarajući vizuelno uzbudljiv narativ koji vrvi od pokreta, rasta i transformacije. Nova serija kolaža je meditacija o lepoti koju umetnica pronalazi u jednostavnosti i potencijalu za promene.
Asja Nastasijević, istoričarka umetnosti
Seme / Seed ili Sejanje / Seeding
Izložba Tatjane Koraksić obuhvata četrnaest grafika izvedenih u kombinaciji digitalne štampe i linoreza. Svi radovi su identičnog, izduženog formata, tako da gledajući ih pojedinačno imamo utisak da vidimo isečak veće slikovne ili događajne celine. Međutim, kada grafike posmatramo u kontinuitetu i pratimo ritam celog ciklusa dobijamo doživljaj povezanosti radova koji bi se lako mogli preneti u medij animiranog filma. U tom smislu, pokret na grafičkim radovima, predstavljenim na izložbi Tatjane Koraksić, izražen vizuelnim sredstvima ima esencijalnu važnost u okviru serije grafika pod nazivom Seme / Seed ili Sejanje / Seeding. Ma koliko da je likovni jezik kojim se umetnica služi stilizovan, sveden na nekoliko boja i prepoznatljiv dijapazon grafičkih elemenata, ona uspeva da kreira dinamične kompozicije čiji delovi, poput semena koje nosi vetar, suptilno izlaze izvan okvira grafičkog otiska.
Kombinacija digitalne i analogne tehnike u izvedbi radova kao i naziv izložbe ukazuju na dvojnost koja je svojstvena našem vremenu prelaska iz jedne u drugu paradigmu, vremenu različitih suživota aktuelnog i virtuelnog, prirode i tehnologije. Ova serija grafika, upravo želi da dotakne pitanje odnosa prirode i tehnologije, načine na koje tehnološke inovacije pojmovno preuzimaju modele iz prirode. Tako da nije neobično što se jedan od procesa softverskih programa za deljenje fajlova i sadražaja na internetu upravo zove seeding (u prevodu sejanje). Novi načini komunikacije svojstveni digitalnoj paradigmi i razvoju tehnologije omogućili su gotovo trenutno deljenje znanja, rasejavanje ideja, širenje informacija i koncepata kroz razmenu. Deljenjem znanja, ruše se granice koje su u realnosti sve opipljivije, kao posledice globalnih restriktivnih regulativa, i nasuprot njima uspostavljaju se tokovi kojima se simboli, vrednosti, značenja i iskustva fluidno kreću. Otuda je u ovim grafikama vidljiv vizuelni tok i fluidnost koji prevazilaze granice striktno definisanih površina, pokret koji je svojstven prirodnim ekosistemima sačinjenim od zemlje, vode, vazduha, vegetacije…koji se mogu asocijativno prepoznati na grafikama Tatjane Koraksić. U grafičkim delima na izložbi Seme / Seed ili Sejanje / Seeding možemo uživati intuitivno prateći njihov na prvi pogled apstraktni vizuelni sadržaj, ali oni u našoj percepciji otiskuju matricu koja seje raznovrsno pojmovno iskustvo.
Maida Gruden, istoričarka umetnosti
(Tekst iz kataloga za izložbu Seme, Centar za grafiku i vizuelna istraživanja, Beograd – maj 2018.)
https://gallery-shots.blogspot.com/2018/06/tatjana-koraksic-seme-sejanje-seed.html
Iz ateljea
Umetnik kaže
Rast / Growth – kolaži
Istraživanje forme i teksture kroz tehniku kolaža, inspirisanih preciznošću i suptilnošću japanske estetike. „Odbačeni“ probni otisci, fragmenti prošlih eksperimenata i neuspelih pokušaja, služe kao osnova za ove radove, otelotvorujući potencijal za transformaciju i obnovu. U izvesnom smislu, svaki odbačeni element je seme koje čeka da bude rekontekstualizovano i da mu se da novi život. Kroz ovaj proces, nastojim da transformišem ono što se previdi u nešto značajno, odražavajući tihi, ali moćni rast koji se dešava u prirodi i u podsvesti. Uticaj japanske umetnosti i koncepta wabi-sabi, u kome se lepota nalazi u nesavršenosti i prolaznosti stvari, vode me ka uzdržanom, ali ekspresivnom jeziku forme. Koristeći minimalizam kao okvir, dozvoljavam radu da se organski razvija, gde se svaki rad nadovezuje na prethodni, formirajući apstraktni narativ pokreta i energije. Kao što seme izbija da stvori nešto novo, ovi radovi izranjaju iz napetosti između prošlosti i sadašnjosti, između onoga što je odbačeno i onoga što će tek doći. Svaka kompozicija, iako ukorenjena u minimalizmu, ima širi narativ postajanja, a „odbačeni“ materijal evoluira u nešto što govori o inherentnoj moći obnavljanja i lepoti koja dolazi iz prihvatanja nesavršenosti.
Tatjana Koraksić