Vibracije svetlosti
Zraci, suva igla
Zvezdana maglina, bakropis
Ljiljana Stojanović rođena je 1955. godine u Ljubljani. Diplomirala na Odseku grafike Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu 1979. godine. Završila postdiplomske studije na Odseku grafike Fakulteta likovnih umetnosti godine u Beogradu. Član ULUSa od 1980. godine. Član ULUPUDSa od 2011. godine u zvanju istaknutog umetnika. Izlaže redovno na svim izložbama ULUSa, Majskoj izložbi grafike beogradskog kruga, Oktobarskom salonu, Zlatnom peru Beograda, Izložbi male grafike u Galeriji GK, i na mnogobrojnom bijenalima i trijenalima grafike u zemlji i inostranstvu;
Marylend / USA,
Pordenone, Brunico / Italy; Fredrikstad / Norway; Paris, Chamalieres / France; Guadelupe / Mexico; Damask / Sirija; Ksian / Kina; Lođ / Poljska; Namur / Belgija; Evora / Portugal; Jangon / Mjanmar ; Puerto Rico, Budapest, Bitola, Sarajevo, Sofija, Moskva, Bratislava, Solun, Rijeka, Barselona, Ljubljana, Buenos Aires, Varna, Seul, Washington, Maastricht, Kairo, Aleksandrija…
Rekli su
- Sretko Bošnjakl
- Ljiljana Ćinkul
- Gordana Stanišić
- Ljiljana Slijepčević
- Vesna Todorović
- Ljiljana Tašić
- Vesna Todorović
SRETKO BOŠNJAKL
Galerija ULUS, Beograd
- 3 – 9. 4.1996.
Likovni salon Doma kulture Čačak
- 4 – 5. 5. 1996.
Izložba grafika
Put sinteze Ljiljane Stojanović
Samo na prvi pogled može da izgleda da se grafičko stvaralaštvo Ljiljane Stojanović, od njene prošle samostalne izložbe priredjene krajem 1990. nije bitnije izmenilo. Ideja da se oblik formira I koristi kao modularni element sistema gradjenja celine, i da se celina posmatra kao rezultanta vizuelnog I psihičko – emotivnog, doživela je izvesne modifikacije koje bitnije utiču na status I karakter sadašnjih linogravura.
Ako je ranije grafički list / kao lik / bio za Ljiljanu Stojanović posrednik izmedju sveta I autora, danas je prevashodno definisan direktnom relacijom sa unutrašnjim svetom autora. A taj svet je sada obasjan zrelim grafičkim iskustvom koji otkriva velike ritmove I energetske silnice koje utiču na karakter oblika I njihovu funkcionalnu osmišljenost. Ono što je ranije bio posrednik, sada je aktivna jezička supstanca: umesto oblika koji se najpre uspostavlja kao dekorativna monada, a tek potom kao logički funkcionalni deo vizuelne celine lista, Ljiljana Stojanović sada uvodi u proces vizuelizacije energično vodjenu liniju. I dok je ranije oblik / fragment stvarne ili izmisljene arhitekture / bio primarna činjenica grafičkog prizora iz koje se izvode svi ostali jezički elementi – linija, kontrast, ritam, kompozicija – sada je linija, svojim oslobodjenim kretanjem postala centralni motiv čina, bez obzira koliko se ona povremeno približava
funkcionalnoj jednakosti sa formom. Svodjenjem forme na energetski znak ona se bitno udaljava od one ranije koja se bezbolno slagala u pravilne simetrične celine unutar kojih je ostajao izvestan “prazan” prostor. Sada grafika počinje da trpi aktivno dejstvo te praznine koja teži da se preobrazi u novi energetski oblik.
Čini mi se da se ova promena ne bi mogla posmatrati kao proces redukcije ili kao zamena središta, vec kao afirmacija sintetičkog mišljenja unutar jednog osvojenog likovnog sistema.Radi se, dakle, o potrebi za sintezom, o traganju za tačkom oslonca u samom biću slikara, o žudnji za stvaralačkim jezgrom iz kojeg izviru ritmovi podsvesnih kretnji mimo volje da se uspostavi bilo kakav primat oblika. Traženi oblik je – celina grafičkog lista! I ranije je njen oblik ziveo samo od privida sličnosti sa oblicima objektivno postojećeg sveta: kada je svoje izmišljene arhitektonske forme slagala tako da u konačnoj kompozicionoj šemi gube svaku logiku realnih odnosa I čine bezmalo apstraktne kompozicije, ona je otvarala put jednom drugom I drugačijem shvatanju funkcije oblika u jezičkoj strukturi grafičkog lista. Prazan prostor, kako rekosmo, koji se formirao izmedju suprotstavljenih oblika postaje izvorište novih kretanja, jezgro iz kojeg bujaju tokovi ritmova, tacka u kojoj završavaju sve energije čina. “Negativ” je postao “pozitiv”, ali u jednoj sasvim drugačijoj funkciji ravni nego što je prosta zamena vrednosti. Autor ovom zamenom otvara polje imaginacije na kojem se dešava susret subjekta I objekta u jedinstvenom kreativnom postupku kojim jezik ove umetnosti postaje slobodniji, izvorniji, emotivno I smisaono puniji. Mašta je sada u znaku velikih osećanja, ruka sigurna u energičnim zamasima, linija – gipka i snažna, ili paučinasto tanana, ali uvek neposredna i spremna da brani svoj identitet i svoj deo kreativne potencije. Ova / i ovako vodjena / linija nije samo u funkciji gradjenja formalnog identiteta detalja, ona je graditelj velike celine lista u koji se slivaju iskustva, ideje I osećanja autora. Grafika ima uravnotežen odnos centra i periferije, jer je ostvarena jedinstvenim postupkom preobražaja vizije u grafički znak, a znaka u odredjeno vizuelno – estetsko značenje. Da li se može govoriti o simbolici kruga koji u različitim modalitetima govori o večnosti, ili o spirali koja nas, poput lavirinta uvodi u prostore neizrecivih tajni?
U svakom slučaju, reč je o povratku arhitipu, praelementu koji je uvek ispod svih nasih poetskih otkrića.
Ljiljana Stojanović nije nikada bila izraziti predstavnik odredjenih trendovskih situacija – savremenost njene koncepcije brani se vitalizmom jezičkih struktura i jasnom idejom o smislu stvaralačkog čina.
Svi bogovi i đavoli koji su ikada postojali….svi se oni nalaze u nama, tu su kao mogućnosti, kao želje, kao izlazi.
Herman Hese, Demijan
Razotkrivanje unutrašnjih sukoba koji komponuju kompleksnu ljudsku prirodu čini fokus nove serije crteža mladog beogradskog umetnika i grafičara, Vladimira Lalića. Pristupajući vizuelnom uz podražavanje principa psihoanalize, umetnik teži da ogoli, a potom pravilno sklopi unutrašnje biće čoveka. Tematsku osnovu Lalićevih ekspresivnih crteža sugestivnih naziva čini portret, kao simbol ljudskog lika i stoga, kao osnovno sredstvo raspoznavanja u humanoj interakciji.
Slojevitost predstave umetnik postiže predanim raščlanjivanjem forme obogativši je mnoštvom simbola preuzetih iz lične ikonografije. Pomalo brutalnim traganjem za osobenim sadržajem on izlaže prirodu čoveka pogledu, uz namerno odbacivanje raznorodnih fasada ličnosti. Kao simbolički nosioci značenja se prepoznaju multiplicirane oči, stilizovani delovi utrobe, ruke, stopala, genitalije. Zakucavanjem ključnih figura za površinu, umetnik ih zadržava u okvirima izložene predstave, iznoseći svoju nameru da alegorijski secira svaki segment karaktera. Predstave insekata i životinja evociraju određene obrasce ponašanja koje možemo pronaći i kod ljudi u različitim situacijama. Doživljaj muve kao prljavog stvorenja i nosioca zaraze jeste ideja kojom autor obeležava ponašanje čoveka, koji u masi često leti ka nečistom i trulom. Ovakvo razmišljanje otkriva kritički stav prema etički potonulom i duhovno osiromašenom društvu, premda to nije primarni cilj Lalićevog istraživanja. On prvenstveno teži za istinom, koju iznosi racionalno i bez ulepšavanja.
Po obrazovanju grafičar, Vladimir Lalić demonstrira veliki crtački dar i ostaje veran liniji kao osnovnom izražajnom sredstvu. Crteže ove serije karakteriše jak energetski naboj postignut pažljivim građenjem kompozicije. Kroz vrstu kontrolisane linearne eksplozije umetnik emituje emociju koja oslikava intimni doživljaj analiziranog subjekta. Anatomski deformisane figure i mnogobrojni motivi koji se preklapaju u konjunkciji sa teksturom često poprimaju posve nove vizuelne osobine i time postaju nova značenjska obeležja, druga lica, drugi likovi. Upravo ta, dodatna lica, podvlače dualitet, ili multiplicitet, ljudske prirode koju umetnik želi da prikaže integralno. Svaki čovek nosi nedefinisani broj maski, svaki se sastoji iz mnoštva segmenata od kojih neke, možda čak i većinu, ne želi da podeli sa svetom. Međutim, upravo su te maske aspekti koje autor ove serije crteža smatra bitnim, jer samo ako se posmatraju zajedno, može se ostvariti suštinska spoznaja bića.
U kovitlacu sastavnih delova ljudskog bića i simbola njegovog karaktera, ljudska priroda je sasvim ogoljena, izložena pogledu i promatranju. Kao u enciklopediji, delovi su dužima povezani sa marginom iščekujući da im se dodeli odgovarajuće značenje, dok izdvojene i predimenzionirane oči komuniciraju direktno sa posmatračem, izazivajući nelagodu i osećaj izloženosti.
Razlaganjem ljudskog karaktera na činbeničke simulakrume umetnik zastupa stanovište da se jedino samospoznajom može dostići unutrašnja celovitost. Interesantno je njegovo poređenje čoveka sa knjigom koju bi svako želeo da napiše prema sopstvenim percepcijama, ali niko ne želi da je zaista, u celosti pročita. Zbog toga je Vladimir Lalić namerio da pred našim očima tu knjigu, ili bolje reći – enciklopediju, strpljivo prelista, jer neprijatnost koju stvara suočavanje sa sobom nije ni izbliza toliko nepodnošljiva kao konformističko tavorenje u ulozi koji bi nam dodelili drugi.
GRAFIKA 2006
Umetnička galerija Nadežda Petrović, Galerija RISIM, Čačak
VRTLOŽENJE I KRUŽENJE
Ako usvojimo tezu da je u kvalitetu i lepoti manuelnog rada zadovoljena iskonska potreba homo ludensa – igra kao integralni deo stvaralačkog čina ali i prepoznavanje sopstvene duhovnosti / traženje korena / – u tom kontekstu je
i izbor medija duboko uslovljen čin. Grafički otisak na ručno radjenom papiru
/dobro poznata civilizacijska tekovina istočnjaka/ usvojen je kao legitimna verzija u savremenoj umetničkoj praksi, a Ljiljana Stojanović vec čitavu deceniju istražuje njihove plemenite varijacije. U njenoj laboratoriji reciklira se stari papir, tačnije neuspeli i / ili probni grafički otisci koje je odlagala godinama. U ovoj reciklaži reč je o svojevrsnom prevodjenju Starog u Novo, o spasavanju od zaborava / nestanka / propadanja, o transponovanju energije starih radova u nov vizuelni i problemski kontekst. Zavodljiva igra ručnog pravljenja papira, kao svaki kreativni čin, sadrži elemente iznenadjenja, ushićenje. Nekada su recepti za ovaj hemijski proces čuvani kao tajna, a danas je demistifikacija tajnog recepta pravljenja papira skoro potpuna. Ljiljana Stojanović dodaje u pulpu pored papira i bilje i slična jedinjenja potencirajući kreativnu improvizaciju ovog čina. Njen ikonografski i plastički program realizuje se kao čitljiv sistem variranja izabranog motiva i uklapanja grafičkih matrica u odredjeni znakovni system.
U novim ciklusima Vrtloženje i Kruženje problemski je fokusirana spirala, spiralno širenje svetlosti u centrično i / ili simetrično rotirajućim matricama; ovaj vid rada nastavlja se na grafički ciklus Slagalice iz 90-ih godina. Na odredjeni način novi radovi predstavljaju poetsku transformaciju iz sveta aluzivno – apstraktnog
/multiplikacija modularnih sistema iz 90-ih/ u svet apstraktnog. Spirale su tek jedno od stanja koje se projektuje u formi fragmentarnosti, shematičnosti, vibracija odredjenog energetskog polja, kaleidoskopskog jezgra, zavidnoj ekspresiji unikatnog papira i rotirajućoj grafičkoj matrici.
Svi bogovi i đavoli koji su ikada postojali….svi se oni nalaze u nama, tu su kao mogućnosti, kao želje, kao izlazi.
Herman Hese, Demijan
Razotkrivanje unutrašnjih sukoba koji komponuju kompleksnu ljudsku prirodu čini fokus nove serije crteža mladog beogradskog umetnika i grafičara, Vladimira Lalića. Pristupajući vizuelnom uz podražavanje principa psihoanalize, umetnik teži da ogoli, a potom pravilno sklopi unutrašnje biće čoveka. Tematsku osnovu Lalićevih ekspresivnih crteža sugestivnih naziva čini portret, kao simbol ljudskog lika i stoga, kao osnovno sredstvo raspoznavanja u humanoj interakciji.
Slojevitost predstave umetnik postiže predanim raščlanjivanjem forme obogativši je mnoštvom simbola preuzetih iz lične ikonografije. Pomalo brutalnim traganjem za osobenim sadržajem on izlaže prirodu čoveka pogledu, uz namerno odbacivanje raznorodnih fasada ličnosti. Kao simbolički nosioci značenja se prepoznaju multiplicirane oči, stilizovani delovi utrobe, ruke, stopala, genitalije. Zakucavanjem ključnih figura za površinu, umetnik ih zadržava u okvirima izložene predstave, iznoseći svoju nameru da alegorijski secira svaki segment karaktera. Predstave insekata i životinja evociraju određene obrasce ponašanja koje možemo pronaći i kod ljudi u različitim situacijama. Doživljaj muve kao prljavog stvorenja i nosioca zaraze jeste ideja kojom autor obeležava ponašanje čoveka, koji u masi često leti ka nečistom i trulom. Ovakvo razmišljanje otkriva kritički stav prema etički potonulom i duhovno osiromašenom društvu, premda to nije primarni cilj Lalićevog istraživanja. On prvenstveno teži za istinom, koju iznosi racionalno i bez ulepšavanja.
Po obrazovanju grafičar, Vladimir Lalić demonstrira veliki crtački dar i ostaje veran liniji kao osnovnom izražajnom sredstvu. Crteže ove serije karakteriše jak energetski naboj postignut pažljivim građenjem kompozicije. Kroz vrstu kontrolisane linearne eksplozije umetnik emituje emociju koja oslikava intimni doživljaj analiziranog subjekta. Anatomski deformisane figure i mnogobrojni motivi koji se preklapaju u konjunkciji sa teksturom često poprimaju posve nove vizuelne osobine i time postaju nova značenjska obeležja, druga lica, drugi likovi. Upravo ta, dodatna lica, podvlače dualitet, ili multiplicitet, ljudske prirode koju umetnik želi da prikaže integralno. Svaki čovek nosi nedefinisani broj maski, svaki se sastoji iz mnoštva segmenata od kojih neke, možda čak i većinu, ne želi da podeli sa svetom. Međutim, upravo su te maske aspekti koje autor ove serije crteža smatra bitnim, jer samo ako se posmatraju zajedno, može se ostvariti suštinska spoznaja bića.
U kovitlacu sastavnih delova ljudskog bića i simbola njegovog karaktera, ljudska priroda je sasvim ogoljena, izložena pogledu i promatranju. Kao u enciklopediji, delovi su dužima povezani sa marginom iščekujući da im se dodeli odgovarajuće značenje, dok izdvojene i predimenzionirane oči komuniciraju direktno sa posmatračem, izazivajući nelagodu i osećaj izloženosti.
Razlaganjem ljudskog karaktera na činbeničke simulakrume umetnik zastupa stanovište da se jedino samospoznajom može dostići unutrašnja celovitost. Interesantno je njegovo poređenje čoveka sa knjigom koju bi svako želeo da napiše prema sopstvenim percepcijama, ali niko ne želi da je zaista, u celosti pročita. Zbog toga je Vladimir Lalić namerio da pred našim očima tu knjigu, ili bolje reći – enciklopediju, strpljivo prelista, jer neprijatnost koju stvara suočavanje sa sobom nije ni izbliza toliko nepodnošljiva kao konformističko tavorenje u ulozi koji bi nam dodelili drugi.
Svi bogovi i đavoli koji su ikada postojali….svi se oni nalaze u nama, tu su kao mogućnosti, kao želje, kao izlazi.
Herman Hese, Demijan
Razotkrivanje unutrašnjih sukoba koji komponuju kompleksnu ljudsku prirodu čini fokus nove serije crteža mladog beogradskog umetnika i grafičara, Vladimira Lalića. Pristupajući vizuelnom uz podražavanje principa psihoanalize, umetnik teži da ogoli, a potom pravilno sklopi unutrašnje biće čoveka. Tematsku osnovu Lalićevih ekspresivnih crteža sugestivnih naziva čini portret, kao simbol ljudskog lika i stoga, kao osnovno sredstvo raspoznavanja u humanoj interakciji.
Slojevitost predstave umetnik postiže predanim raščlanjivanjem forme obogativši je mnoštvom simbola preuzetih iz lične ikonografije. Pomalo brutalnim traganjem za osobenim sadržajem on izlaže prirodu čoveka pogledu, uz namerno odbacivanje raznorodnih fasada ličnosti. Kao simbolički nosioci značenja se prepoznaju multiplicirane oči, stilizovani delovi utrobe, ruke, stopala, genitalije. Zakucavanjem ključnih figura za površinu, umetnik ih zadržava u okvirima izložene predstave, iznoseći svoju nameru da alegorijski secira svaki segment karaktera. Predstave insekata i životinja evociraju određene obrasce ponašanja koje možemo pronaći i kod ljudi u različitim situacijama. Doživljaj muve kao prljavog stvorenja i nosioca zaraze jeste ideja kojom autor obeležava ponašanje čoveka, koji u masi često leti ka nečistom i trulom. Ovakvo razmišljanje otkriva kritički stav prema etički potonulom i duhovno osiromašenom društvu, premda to nije primarni cilj Lalićevog istraživanja. On prvenstveno teži za istinom, koju iznosi racionalno i bez ulepšavanja.
Po obrazovanju grafičar, Vladimir Lalić demonstrira veliki crtački dar i ostaje veran liniji kao osnovnom izražajnom sredstvu. Crteže ove serije karakteriše jak energetski naboj postignut pažljivim građenjem kompozicije. Kroz vrstu kontrolisane linearne eksplozije umetnik emituje emociju koja oslikava intimni doživljaj analiziranog subjekta. Anatomski deformisane figure i mnogobrojni motivi koji se preklapaju u konjunkciji sa teksturom često poprimaju posve nove vizuelne osobine i time postaju nova značenjska obeležja, druga lica, drugi likovi. Upravo ta, dodatna lica, podvlače dualitet, ili multiplicitet, ljudske prirode koju umetnik želi da prikaže integralno. Svaki čovek nosi nedefinisani broj maski, svaki se sastoji iz mnoštva segmenata od kojih neke, možda čak i većinu, ne želi da podeli sa svetom. Međutim, upravo su te maske aspekti koje autor ove serije crteža smatra bitnim, jer samo ako se posmatraju zajedno, može se ostvariti suštinska spoznaja bića.
U kovitlacu sastavnih delova ljudskog bića i simbola njegovog karaktera, ljudska priroda je sasvim ogoljena, izložena pogledu i promatranju. Kao u enciklopediji, delovi su dužima povezani sa marginom iščekujući da im se dodeli odgovarajuće značenje, dok izdvojene i predimenzionirane oči komuniciraju direktno sa posmatračem, izazivajući nelagodu i osećaj izloženosti.
Razlaganjem ljudskog karaktera na činbeničke simulakrume umetnik zastupa stanovište da se jedino samospoznajom može dostići unutrašnja celovitost. Interesantno je njegovo poređenje čoveka sa knjigom koju bi svako želeo da napiše prema sopstvenim percepcijama, ali niko ne želi da je zaista, u celosti pročita. Zbog toga je Vladimir Lalić namerio da pred našim očima tu knjigu, ili bolje reći – enciklopediju, strpljivo prelista, jer neprijatnost koju stvara suočavanje sa sobom nije ni izbliza toliko nepodnošljiva kao konformističko tavorenje u ulozi koji bi nam dodelili drugi.
Iz galerije
Umetnik kaže