Top

Rekli su

  |  Rekli su

Leksikon PRIRODE

Umetnička dela Ane Zdravković inspirisana su bogatstvom formi, struktura i procesa koji su zastupljeni u svetu bilja, i posebno onih koje rastu po vlastitom nahođenju, pri čemu je neposredni i dubinski doživljaj ovih relacija osnovno polazište njenog rada. Termin “svet bilja” ima u vidu dualnost stvarnosti, u kojoj je “svet čoveka” okosnica zbivanja, dok tihi i krhki svet biljaka egzistira nezavisno i mimo ljudi. Umetnica ih prikazuje tehnikom koja najbolje odgovara njihovom izgledu i prirodi: crtežom, koja ističe njihovu fragilnu lepotu. Njena slikarska istraživanja su otud iskonska i univerzalna, ali duboko lična potraga za izvorima, trajanjem i smislom…

Umetnost Ane Zdravković se sa likovnog aspekta može delimično opisati i kao spoj tradicionalnih, večnih tema umetnosti, interpretiranih na savremen način, gde u višeslojnoj likovnoj analizi i zapričanoj umetičkoj igri istražuje prirodne pojave. Mikro i makro bogatstvo formi prisutno kod različitih biljnih vrsta postaje likovni izazov, a priroda svojevrsni učitelj i mentor,  pri čemu umetnica u crtežu i kombinovanim tehnikama primenjenim na platno, papir, instalaciju i različite formate, preispituje odnos između sveta prirode i čoveka, kao i njihovu međusobnu zavisnost i interakciju.

Pažljivo traganje za bitisanjem i organskim disanjem prirode je ujedno i potraga za smislom, za osnovama i (pra)počecima, za pokretanjem materije i duha. Njeni radovi, bliski i prepoznati u baštama, leksikonima, herbarijumima, parkovima, saksijama i na terasama, u smeni godišnjih doba, mirisu uvelog lišća, eksploziji jesenjih boja i opojnom bujanju proleća, neretko kod posmatrača izazivaju refleksiju, podstičući ga da razmisli o vlastitim iskustvima i osećanjima.

S druge strane, umetnica svoje umetničke projekte (Lišajevi, Lišće, Forme prirode…) koristi kao platformu za komunikaciju sa naučnim istraživanjima, svedočeći aktivan umetnički angažman, kojim istražuje granice umetnosti.

Ana Zdravković se bavi klasičnim crtežom, ali i višemedijskim umetničkim izrazom. Izvedeni radovi prate različite biljne motive u više serija/ciklusa. Delikatnu, krhku i prolaznu lepotu botaničkog sveta umetnica likovno tretira na način koji kombinuje crtež, slikarstvo i umetničke eksperimente. U sliku uvodi primenjene tehnike i materijale, tekstil, šivenje koncem kao još jedan vid crteža, istražujući izražajne mogućnosti različitih vrsta uzoraka.

Lepotu postojanja mnogih i raznovrsnih biljnih vrsta, odnosno svojevrsni likovni omaž “nežnoj snazi” u vrtu prirode, uvodi u novu dimenziju doživljaja: biljni svet postaje simbol života i istrajavanja. Svojim taktilnim i uzbudljivim likovnim jezikom, otvara metaforička baš kao i ekološka pitanja, pokrećući egzistencijalne teme o izvorištima našeg postanka i opstanka. U celini, Ana Zdravković predstavlja inspirativan glas u savremenoj umetnosti, čija dela neprekidno iniciraju dijalog sa posmatračem…

       Zorica Atić, istoričar umetnosti – kustos