Čovek je (još uvek) merilo svih stvari
Tebi je dato skladnije telo, negoli drugim životinjama, date su ti sposobnost brzog i različitog kretanja, najoštrija i najosetljivija čula, dosetljivost, razum, pamćenje kao u besmrtnog boga. (Leon Batista Alberti)
Misao svestranog renesansnog stvaraoca, iako uz prizvuk arhaičnosti, uveliko potvrđuje da se stav čoveka prema sebi samome već vekovima gotovo ne menja. I dok nam danas brzo i različito kretanje omogućavaju automobili, avioni… mnoga tehnološka dostignuća izoštravaju nam čula, a pamćenje kao u besmrtnog boga daju nam Wikipedia, Facebook… – suština ostaje ista. Čini se da ona leži, crta nam Simonida Radonjić, u večitoj, surovoj igri žrtve i dželata, u njihovoj koherentnosti, u savršeno uspostavljenom odnosu koji ne dopušta ni najmanje narušavanje ravnoteže, u gubljenju smisla jednog bez postojanja drugog. Osnova tog odnosa je, crta dalje Simonida a– opšta glad, i ona fizička i ona metafizička, želja za sticanjem i posedovanjem, neutaživa želja za sitošću. A i žrtva, lovina, koja je tu da utoli glad dželata, kasapina, lovca, i lovac sam, podložni su analizi, seciranju, demistifikaciji, vrednovanju, sortiranju, razgradnji, pretvaranju u simbole… Umetnica sve to radi, i kroz te procese nastaju anđeli zlatnog srca ali krvavih krila, obezglavljeni zečevi koji još uvek pokušavaju da pobegnu, zlatorogi jeleni, zlatorune ovce, vučice – dojilje, jelen-ljudi, medvedići – čuvari sna, gladne vučije glave… Priziva ona sećanja na detinjstvo, primećuje uprljane ruke, protraćenu hranu, pronalazi izgubljene misli, proživljava majčinsku nežnost i brigu…
Onaj slikar koji ne sumnja, malo postiže. (Leonardo da Vinči)
Simonida Radonjić pronalazi lepotu smrti, otkriva lepotu praznine, nagoveštava lepotu majčinstva. Ali, njena umetnost ne služi da posloži kockice u mozaiku lepoga. Ona je tu da nas drži budnima, da postavlja pitanja i traži da damo odgovor.
Simonida uspeva da učini svoj rad jednostavnim, da transformiše opštosti i dâ im jedinstvenost, da ispriča priču, da razotkrije klišee svakodnevice, da mudro izabere i promišljeno sklopi deliće spostvene slagalice. I da sve to učini otvoreno, neposredno, hrabro.
Uspeva još i da, pri tome, ne dâ sud, već da dozvoli onome ko se pred njenim crtežima nađe da, bez ikakve mogućnosti da pogreši, pokuša da dâ odgovore na pitanja koja je sam pronašao. Izvesna je i neskrivena simpatija prema žrtvama, kojima umetnica poručuje da slatko spavaju, da se ne plaše, koje bodri da pobegnu. Sve ostalo je sumnja u mogućnost da se bilo šta učini, bilo šta promeni. I nepristajanje na ulogu dželata, ali potpuno razumevanje za neophodnost njegovog postojanja.
Belo na našu dušu deluje poput apsolutne tišine. […] Ta tišina nije smrt, ona je prepuna živih mogućnosti. […] To je jedno ništa puno mladalačke radosti. (Vasilij Kandinski)
Snagu crtežima Simonide Radonjić daje, verujem u to – smelost i snaga same umetnice da upotrebi crvenu boju, boju krvi i vatre, simbol duše, libida i srca, principa i tajne života. Neskrivenoj smrti, bezglasnom kriku koji se prolama crtežima – crvenoj – suprotstavljena je bela, apsolutna tišina, mladalačka radost, radost nastajanja života. Još jednom, sve je dovedeno u ravnotežu – lovac i lovina, vuk i ovca izrastaju do smrti i života, krika i tišine… I, mada se to ne može poistovetiti sa skladom suprotnosti, umetnica potcrtava crveno i belo slikama krvi i mleka.
Verujem u prihvatanje. A najviše stanje, najviša sfera do koje umetnost može dovesti je prihvatanje svega. (Džef Kuns)
Pažljivom posmatraču Simonidinih radova neće promaći tragovi Albrehta Direra, Fransa Snajdersa, Rembranta, ali i Jozefa Bojsa, Dejmijana Hersta, Berlinde da Brikere. Setiće se Kafke i Apdajka, Bunjuela i Grinaveja. Ono što će sigurno videti je slika stvarnosti, slika obezličenih živih bića pretvorenih u delove da bi lakše bili upakovani i lakše konzumirani, neobična slika, jedinstvena, lična, istina umetnika, istina ponekog od nas ostalih.
Rad Simonide Radonjić duhovito, ponekad naizgled naivno, katkad ironično, podrugljivo, i baš uvek pronicljivo, postaje sredstvo da se učini prihvatljivijom priroda ljudi i života. Može li nam umetnik dati korisniji poklon?
Vladimir Ranković