„STRUKTURA SEĆANJA”
SUZANA VULOVIĆ
Suzana Vulović (1991. Ivanjica), srednju umetničku školu završila u Kraljevu 2010. godine na smeru za Konzervaciju i restauraciju štafelajnog slikarstva. Kao više puta nagradjivan student, osnovne i master studije završila na Akademiji lepih lujetnostu u Trebinju, na katedri za Slikarstvo u klasi red. prof. mr. Sava Pekovića. 2018 godine završava obuku “Grafički Dizajn Masterclass”- Poslovna savršenost, Beograd.
colorinmail@gmail.com
https://suzanavulovic.weebly.com/
Rekli su
Iz ateljea
Umetnik kaže
“Struktura Sećanja” i Poliptih kao jezička forma
Koncept – “Jedan u svim i svi u jednom kao neodvojivi delovi jedinstvene celine” nam NE govori o fleksibilnosti jednog umetničkog dela da se prezentuje iz više delova – već o jednom sasvim dugom misaonom procesu, a to je da se umetničko delo i misaoni tokovi koji ga prate mogu ponavljati i ponavljaju se iz dela u delo, pa i tokom celog istraživačkog procesa na određenoj seriji radova.
Ta linija koja poput kičme spaja delove poliptiha ujedno je granica kojom držimo odvojene delove istog umetničkog dela. Poliptih je više različitih utisaka o istom iskustvu, poput ambivalentnih emocija koje nam previru telom, poput kolektivnog sećanja i individualnog iskustva, sabiraju se deo po deo i grade jednu celinu.
Koncept radova “Struktura sećanja” je zasnovana na dekonstrukciji i repozicioniranju sećanja i iskustva kroz umetničku dokumentaciju. Dekonstukcija je prepoznatljiva u strukturi dela, treba napomenuti da dekonstrukcija ne znači poništenje, ona stvara nove likovne elemente koje koristim za izgradnju potpuno novog vizuelnog identiteta.
Strukture nastaju fragmentom stvarnosti kao okidačem, idejom, zatim implementiranjem sećanja i imaginacije na delo igrajući se sa slojevima – skrivanjem i otktivanjem istih.
Sećanja u mojim delima nikada nisu mimetički prikazana, Sećanja nose istinu, jer su emocija, sećanja mogu biti arhetipska, zajednička, lična i uvek u vezi sa nesvesnim.
Likovno delo je momenat u kom se integriše čitava naša prošlost i stvara novo iskustvo. Sećanja u mojim delima nisu prikaz nekog događaja – ona mogu biti energija, čulno iskustvo, ono što preostane u nama nakon proživljenog. Jedan trag. Fragment sa pozornice prošlosti.
Defile senki. Boje – talozi sećanja.
Poput elemenata slike, bez logičkog su reda i puna prikrivenih ritmova. Vrlo često prvo se daju odgovori pa postavljaju pitanja. Umetnost nije ništa drugo do poslednji horizont, linija na kojoj se dodiruju nesvesno i svesno.
Suzana Vulović